dunaj

Mind

TÝDEN.CZ

11. 12. 2018
Rubrika: O špatných věcech

Šest bodů za bránění předjíždění a dvě vteřiny

Autor: Jana Ivanová

02.06.2008 08:39

Z expertní komise, která se na Ministerstvu dopravy zabývá přípravou novely Zákona o provozu na pozemních komunikacích, začínají prosakovat informace o chystaných změnách. Dvě z nich mě skutečně zaujaly. Přimět řidiče k tomu, aby nebránili jiným k předjíždění, považuji za správné. Realizace by jako druhotný efekt přinesla snížení počtu kamionů na dálnici. Úplně stejně jako šampon s kondicionérem. Dva v jednom. Stačil by malý doplněk ve smyslu dvakrát a dost.

Bránění v předjíždění. Pokud bude řidič bránit jinému vozidlu v předjíždění, dostane za to šest trestných bodů. Kdo jezdí alespoň občas po dálnici, určitě zná nejoblíbenější dálniční hru řidičů kamionů. Kamion v pravém pruhu jede rychlostí devadesát kilometrů za hodinu. Předjíždějí kamion v levém pruhu rychlostí o dva kilometry vyšší. Předjíždějí se třeba i na více než dvou třech kilometrech.  Výsledkem jsou menší nebo větší kolony osobních automobilů, jejich řidiči nemají šanci předjíždět. Zuří, stresují se, nadávají a táhnou se devadesátkou také. Při šikovně rozmístěných policejních hlídkách by se touto navrhovanou změnou vyřešil problém přemnožených kamionů na dálnici. Nejeden řidič kamionu by byl při jízdě z Brna do Prahy „vybodovaný“ už u Velké Bíteše.  Stačilo by ještě přidat do zákona bod, že pokud někdo spáchá tentýž přestupek během jedné hodiny dvakrát, musí automobil ihned odstavit. Od Velké Bíteše až do Prahy by se potom dalo jezdit v pohodě. V opačném směru tipuji vybodování mnoha řidičů kamionů nejpozději před sjezdem na Benešov. Dvakrát a dost v praxi, protože dvakrát šest je dvanáct.  

Body za nedodržení bezpečné vzdálenosti. Jako v předcházejícím bodě, i zde naprosto souhlasím s obsahem. Jenže až do dnešního dne jsem myslela, že bezpečná vzdálenost je alespoň trošku v souladu se zákony fyziky. Ovlivňuje ji rychlost vozidla, stav vozovky a samozřejmě i počasí. Déšť, mlha, námraza. Nejvíce ze všeho asi řidič a jeho kvality, nálada, únava, zkušenosti... Netušila jsem, že je dána časem. Bezpečná vzdálenost jsou dvě vteřiny, říkají ministerští experti! Kde ty experty do expertní komise berou? Dvě vteřiny na ledu a dvě vteřiny na suché vozovce jsou v autě úplně odlišné kategorie. A jak to budou měřit? Pořídí si snad policie nějaké stopky v kombinaci s laserovým paprskem.

Obávám se, že navrhované změny vlastně žádné změny nepřinesou. Policie i nadále bude chytat řidiče na přehledných úsecích ve městech. Bude tvrdě potírat překročení rychlosti na padesátce o tři kilometry nebo třeba zhasnutá světla. Na dálnici se omezí nanejvýš na „umělé“ snížení rychlosti na osmdesát, aby následně mohli vybírat pokuty za překročení rychlosti. Nepustí se třeba do kontroly zákazu předjíždění kamionů. Tam jsem ještě nikdy neviděla žádného policistu cokoliv kontrolovat. Asi nejen já. Kamioňáci o tom dávno vědí také a vesele předjíždějí.

 



Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.56

Diskuze

Jana Ivanová

Co mě napadá...
PA070784.jpg
Oblíbenost autora: 7.85

O autorovi

Myslím, že jsem normální, ale to si asi myslíme všichni

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Kopie - HPIM1339down.jpg