dunaj

Mind

TÝDEN.CZ

11. 12. 2018
Rubrika: O penězích

Úřednický relax v lese, no a co

Autor: Jana Ivanová

24.05.2008 16:56

Všichni můžeme zůstat v klidu. Ministr Petr Nečas jako správný manažer rozhodl, že: „Úředníci ministerstva práce, kteří za peníze z Evropského sociálního fondu (ESF) a státního rozpočtu strávili "pracovní" víkend ve čtyřhvězdičkovém hotelu na Vysočině, budou muset náklady uhradit.“ "Vedoucí pracovníci, kteří byli za výjezdové setkání zodpovědní, přijdou ještě o odměny," sdělil mluvčí ministra práce Jiří Sezemský. A je to vyřešeno, tak jaképak zneklidňování. Jenomže ti relaxující úředníci jsou jenom malou třešinkou na dortu celého průšvihu. To nám pan ministr neřekl. Buď proto, že nechtěl a nebo neví. Obojí je špatně. Dovolím si malou rekapitulaci celého procesu, na jehož konci si úředníci užívali v lese.

 

1.    Kozel zahradníkem

Úředníci MPSV podali sami sobě projekt a také si ho schválili. Vypadá to jako blbost? Ale ono to tak opravdu bylo. MPSV vydalo výzvu, na kterou samo zareagovalo a podalo projekt. Projekt někdo na MPSV zkontroloval z hlediska formální způsobilosti. Předal ho dvěma hodnotitelům k věcnému posouzení a následně ho výběrová komise podpořila. Hodnotitelé mohli být i tři, to nelze s určitostí tvrdit. MPSV potom následně sebe samo kontrolovalo, předávalo monitorovací zprávy, kontrolovalo čerpání. A teď si představte, že jeden úředník přijde za druhým a řekne mu, že mu nějakou aktivitu neproplatí. To je jaksi proti zdravému rozumu, sám sobě upřít peníze. Na obhajobu MPSV je třeba přiznat, že při běžném zkoumání realizovaných projektů na www.esfcr.cz se dá zjistit, že i jiné vypečené organizace předkládaly projekty sami sobě. Jak je to možné? Je to možné, protože to tak český úředník nastavil.

2.    Uznatelnost akce

Pan ministr v rámci krizové komunikace uklidňoval národ. Aktivita je uznatelným nákladem. Není, pane ministře. Pokud je ze tří dnů jen pět hodin pracovních, je na první pohled a bez znalosti jakýkoliv detailů vidět, že aktivita není efektivní.  Měla být vyloučena už ve fázi hodnocení projektu, tj. měl být krácen rozpočet. A to pouze za předpokladu, že vše jiné bylo v pořádku. Pokud takových aktivit bylo více, měl být celý projekt zamítnut. Jsou snad hodnotitelé hloupí, že to neviděli?

 

3.    Hloupí a slepí hodnotitelé, ale ne

Hodnotitelé se dají velmi zhruba rozdělit do dvou skupin. Těžko říci, která je početnější. První skupinu tvoří poradci, kteří sami projekty předkládají nebo zaměstnanci poradenských institucí, kteří píší projekty. Ono je to jasné, nejlépe se učí z chyb jiných. Nic jiného v tom není třeba hledat. Tento typ hodnotitele nemá nejmenší zájem si znepřátelovat úředníky tím, že dá negativní hodnocení projektu instituce, která mu zadává projekty k hodnocení. Budu-li pozitivní, když si není jistý, raději bodík přidá. Druhá skupina hodnotí pro peníze. Vzhledem k nevysoké odměně, jim asi o peníze za hodnocení opravdu půjde. Dále je to tedy stejné, jako u skupiny první. Chce v klidu hodnotit projekty. Méně informovaným je třeba připomenout veřejně dostupnou informaci, že v minulém programovacím období, kam spadá výše zmíněný projekt, bylo třicet bodů z celkových sto bodů za slohové cvičení typu zdůvodnění, vazba na strategické dokumenty apod.

4.    Kolik vrátí úředníci peněz

Úředníci musí vrátit peníze, které byly na akci vynaloženy ze státního rozpočtu  Část peněz jde ze státního rozpočtu, větší část z ESF. Ale do ESF přispíváme ze státního rozpočtu. Všichni. Úředníci by tedy měli zaplatit úplné náklady na tuto aktivitu. Pokud bychom se v tom vrtali i část nákladů na řízení projektu. Ale to by se špatně vyčíslovalo, možná by to vůbec nešlo. Nestačí tedy vrátit čtvrtinu, ale opravdu sto procent včetně DPH. Mimochodem, umíte si představit, jak by asi na MPSV vysvětlovali nějaké kontrole z Bruselu, že pro státní rozpočet akce v pořádku není a pro ESF je? Plán nejspíše bude, vést akci jako správně realizovanou a hotovo.

 

Závěr: Pokud se vám dnešní blog zdá býti velmi skeptickým, vězte, že jde o realitu a nikoliv skepsi. Úředníci v lese nejsou problém. Chyba je v systému. Perlička na závěr. Máme konec května 2008. Z programovacího období 2007 až 2013 už utekl rok a pět měsíců a výzvy nikde. Stačí se podívat na stránky ESF. A to by si jeden naivně myslel, že když něco začíná v roce 2007, tak to opravdu začne v roce 2007. Ale čerpání je v pořádku, vše se stihne. Tak to alespoň čtu občas v novinách. Důsledkem tohoto tristního stavu je, že Magistrát hlavního města Prahy byl v první výzvě zavalen žádostmi o projekty. Více než 1100 projektů nemohli očekávat ani v nečernějším snu. Nelze žádat z ESF, firmy se vrhly na zdroje v Praze. Na stránkách OPPA (Operační program Praha Adaptabilita) se ještě dnes dočtete, že ještě ani nedokončili formální posouzení.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.62

Diskuze

Jana Ivanová

Co mě napadá...
PA070784.jpg
Oblíbenost autora: 7.85

O autorovi

Myslím, že jsem normální, ale to si asi myslíme všichni

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Kopie - HPIM1339down.jpg